вести

VINI VICI in Skopje

НА 17 ФЕВРУАРИ ВО СКОПЈЕ ДОАЃА НАЈГОЛЕМИОТ ТРАНС АКТ НА СИТЕ ВРЕМИЊА И БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА НАЈБАРАНИТЕ АРТИСТИ НА СИТЕ СВЕТСКИ ПОДИУМИ И ФЕСТИВАЛИ. ВО 2017 VINI VICI ГО РАСПРОДАДОА СВОЈОТ КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ A СЕГА ПОСЛЕ ЕДНА ГОДИНА ПОВТОРНО ИМАМЕ ПРИЛИКА ДА СЕ ДРУЖИМЕ СО НАЈЕНЕРГИЧНИОТ БЕНД НА СВЕТСКАТА МУЗИЧКА СЦЕНА.  повеќе >>
EXIT ја полни тврдината

Откако ја објави новата ера на Денс Арената со можеби и најголемата техно екипа досега, EXIT продолжува со високото темпо на објави уште од самиот старт на годината! Новиот бран го предводи јамајканскиот реге крал и осумкратен добитник на Греми наградите Ziggy Marley, наследникот на вечната икона и на својот татко Боб Марли со чии песни всушност и настана овогодишното фестивалско мото „EXIT Freedom“! Покрај него пристигнуваат и најголемите хитови во овој момент, кои ги повеќе >>

ТРИ ДЕНА КУЛТУРА во Карев
Повелете на ТРИ ДЕНА КУЛТУРА, прошетајте се низ светот на уметноста во нашиот тродневен културен омнибус и станете дел од најголемиот средношколски уметнички настан. Фестивалот трае три дена: Ден 1: Средношколски филмски фестивал Ден 2: Театарски перформанси Ден 3: Музика и Дигитална Изложба повеќе >>

BAD COPY во Скопје!
SUN Production и во оваа 2018 година ќе продолжи на својата публика да и промовира пред се урбана и квалитетна музика.   Во сабота на 10 февруари во малата сала од спортскиот центар Борис Трајковски имаме навистина специјален настан. Во Скопје ни гостува еден од најдобрите балкански хип хоп состави, незаменливите Bad Copy. По подолго време скопската публика ќе има можност да ги чуе и види во живо со нивните добро познати стари хитови и секако новиот материјал на повеќе >>

Концерт на Мариналеда и Ема
-Ема: Ема as in Ема Голдман. ‎Емо, пост-хардкор и независност од Битола-Велес-Ченто. -Мариналеда: Немаме многу фанови, на две раце се бројат: Дежан, Глорија, Чаки, Кикче, Секси, Џони, Раде, Дени, Васе и уше два-тројца на кои не ни текнува во моментов... што најверојатно се должи на фактот дека сме бенд без факултет и со просек 3 од средно. Тие што сме, колку и да сме знаеме дека никогаш немало лош концерт. повеќе >>

ЕКСПЕРИМЕНТ
Главна инспирација за претставата е книгата “The Lucifer Effect” на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата влијае на дехуманизацијата и деиндивидуализацијата на индивидуата, притоа постепено насочувајќи ја индивидуата да извршува злосторства „во име“ на системот. повеќе >>

ГЛЕДАЈ ВО ПОЗИТИВ
Изложба на фотографии: ГЛЕДАЈ ВО ПОЗИТИВ Наке Батев ќе се престави со фотографии на тема ВТОРА ШАНСА, Томислав Георгиев EFFEGIES  и Огнен Теофиловски И ЈАС ИМАМ СОН. ВТОРА ШАНСА Фото/Наке Батев „Со дрогата се сретнав во средно училиште. Станав зависник од хероин на 17 години. На 24 години бев осуден на две години затвор за поседување дрога. Оттогаш се се распаѓа во мојот повеќе >>

Illa J (Detroit, USA/live act)
Funky Fresh & Младински Културен Центар ви го претставуваат повеќе >>

Четкар во Станица 26
Концертната агенција и продукција „3Гонга“ Ве поканува на концертна свирка (Градска сесија бр.8) на македонскиот џез и фанк гитарист Владимир Василевски – Четкар на 17 јануари со почеток во 21.30 часот во ноќниот клуб „Станица 26“. Музичарот за првпат ќе настапи во Македонија со септет, составен од познати македонски музичари како: Ѓоле Максимовски на бас, Филип Стевановски на тромбон, Борислав Веселинов на тенор саксофон, Демир Катуровски на труба, Виктор повеќе >>

Skopje Cinema City - Winter Edition 2018
Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Skopje Cinema City ја отпочнува новата година со својот прв настан или со т.н. Зимско издание (Winter Edition), на кое традиционално ќе репризира дел од филмовите од претходното, премиерно издание во 2017.    На 2 и 3 февруари 2018, во Кинотека на Македонија, ќе имате можност да погледнете филмови чиишто проекции беа дел од третото издание на ССС. Зимското издание е прв од четирите филмски настани што се планирани да се повеќе >>