вести

Filch - цел албум онлајн!

Сакаме да ве известиме дека првиот албум на Filch е конечно онлајн! Целата плејлиста може да ја слушнете на нашиот YouTube канал. повеќе >>
LORD OF THE DANCE со „Опасни игри“ во Скопје!

Најпосетуваниот танцов-музичко-сценски спектакл на светот, повторно пристигнува пред македонската публика: LORD OF THE DANCE на славниот Мајкл Флетли гостува во Скопје на 11-ти април 2018. По точно 10 години и по 5 целосно повеќе >>

Лицата на Воскресија
  ЛИЦА  прво самостојно претставување на Воскресија Андреевска во Македонија       Од среда, 1ви ноември, повеќе >>

Танц на рацете - отворање на изложбата на Сергеј Андреевски
Со особена радост би сакале да ве поканиме на отворањето на самојстојната изложба на академскиот сликар Сергеј Андреевски, "Танц на рацете". Марина Лешкова, куратор на оваа изложба ќе напише: "Пред нас се делата на Сергеј Андреевски кои ја носат пресудната улога во неговото творештво, а тоа се доживеаните спомени од детството. Во сликите целиот опус се нанижува во една логична нитка, матрица пренесена од неговите древни претци на македонското поднебје. Каде повеќе >>

Eric Gales
Еден од најдобрите светски блуз рок гитаристи Eрик Гејлс ја започнува својата европска турнеа ексклузивно во Скопје, Македонија! Настан кој не смее да се прошушти! На 12-ти октомври во Станица 26 , со почеток од 22 часот. Ерик Гејлс сега и којзнае кога повторно. повеќе >>

Al Di MEOLA во Скопје @25.11.20
ВЕЧЕР НА ВИСТИНСКО УЖИВАЊЕ:  АЛ ДИ МЕОЛА ГИ СВИРИ БИТЛСИ ВО МОБ!   Почитувани пријатели,  Огромно задоволство ни е да ви го најавиме следниот проект за оваа година- еден од најголемите светски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, после пауза од речиси 10 години повторно се враќа во Скопје, со два ексклузивни концерта во една вечер (од 20 и од 22 часот), на 25ти ноември во Македонската Опера и Балет. Ал Ди Меола ќе повеќе >>

Telekom Electronic Beats во Скопје
TELEKOM ELECTRONIC BEATS премиерно во Македонија! Го одбележуваме стартот на реномираната платформа за клубска музика, филм и уметност со настан кој не смеете да го пропуштите. За љубителите на добрата забава во Скопје специјално доаѓаат Âme (DJ SET), повеќе >>

КРАФТВЕРК СО 3-Д КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ
Германските пионери на електронската музика, легендарните КРАФТВЕРК ќе настапат во Скопје со извонредното 3-Д шоу од нивната актуелна и исклучително успешна светска турнеја. Концертот на КРАФТВЕРК повеќе >>

Дамир Пух и Ерик Геилс во Станица 26, преговори во тек со Брус Вилис
Концертната агенција и продукција „3Гонга“ од Скопје во соработка со ноќниот клуб Станица 26 започнува со концертни настапи на звучни и препознатливи џез и блуз музичари не само од земјава, туку и светски етаблирани. Па така на 11 октомври со почеток во 22 часот настапува македонскиот  гитарист, текстописец и продуцент Дамир Пух. Неговиот настап е наедно и концертна промоција на неговиот нов албум. Дамир учествуваше на гитарски мизички избор надвор од повеќе >>

Акустичен доручек со Minstrel's Gallery
Пријатели, решивме да изведеме една интересна комбинација. На 14ти октомври (сабота), во 12:00 на пладне, ќе имаме акустичен настап на отворено, проследен со доручек што ќе го подготвуваат нашите другари. Настанот ќе се одржи на брдото над населба Жданец, едно од нашите омилени места за дружење и гозба. :) повеќе >>