вести

Танц на рацете - отворање на изложбата на Сергеј Андреевски

Со особена радост би сакале да ве поканиме на отворањето на самојстојната изложба на академскиот сликар Сергеј Андреевски, "Танц на рацете". Марина Лешкова, куратор на оваа изложба ќе напише: "Пред нас се делата на Сергеј Андреевски кои ја носат пресудната улога во неговото творештво, а тоа се доживеаните спомени од детството. Во сликите целиот опус се нанижува во една логична нитка, матрица пренесена од неговите древни претци на македонското поднебје. Каде повеќе >>
Eric Gales

Еден од најдобрите светски блуз рок гитаристи Eрик Гејлс ја започнува својата европска турнеа ексклузивно во Скопје, Македонија! Настан кој не смее да се прошушти! На 12-ти октомври во Станица 26 , со почеток од 22 часот. Ерик Гејлс сега и којзнае кога повторно. повеќе >>

Al Di MEOLA во Скопје @25.11.20
ВЕЧЕР НА ВИСТИНСКО УЖИВАЊЕ:  АЛ ДИ МЕОЛА ГИ СВИРИ БИТЛСИ ВО МОБ!   Почитувани пријатели,  Огромно задоволство ни е да ви го најавиме следниот проект за оваа година- еден од најголемите светски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, после пауза од речиси 10 години повторно се враќа во Скопје, со два ексклузивни концерта во една вечер (од 20 и од 22 часот), на 25ти ноември во Македонската Опера и Балет. Ал Ди Меола ќе повеќе >>

Telekom Electronic Beats во Скопје
TELEKOM ELECTRONIC BEATS премиерно во Македонија! Го одбележуваме стартот на реномираната платформа за клубска музика, филм и уметност со настан кој не смеете да го пропуштите. За љубителите на добрата забава во Скопје специјално доаѓаат Âme (DJ SET), повеќе >>

КРАФТВЕРК СО 3-Д КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ
Германските пионери на електронската музика, легендарните КРАФТВЕРК ќе настапат во Скопје со извонредното 3-Д шоу од нивната актуелна и исклучително успешна светска турнеја. Концертот на КРАФТВЕРК повеќе >>

Дамир Пух и Ерик Геилс во Станица 26, преговори во тек со Брус Вилис
Концертната агенција и продукција „3Гонга“ од Скопје во соработка со ноќниот клуб Станица 26 започнува со концертни настапи на звучни и препознатливи џез и блуз музичари не само од земјава, туку и светски етаблирани. Па така на 11 октомври со почеток во 22 часот настапува македонскиот  гитарист, текстописец и продуцент Дамир Пух. Неговиот настап е наедно и концертна промоција на неговиот нов албум. Дамир учествуваше на гитарски мизички избор надвор од повеќе >>

Акустичен доручек со Minstrel's Gallery
Пријатели, решивме да изведеме една интересна комбинација. На 14ти октомври (сабота), во 12:00 на пладне, ќе имаме акустичен настап на отворено, проследен со доручек што ќе го подготвуваат нашите другари. Настанот ќе се одржи на брдото над населба Жданец, едно од нашите омилени места за дружење и гозба. :) повеќе >>

Недела на книжевност од германското јазично подрачје во Или-Или
Овој месец во Скопје и низ останатите градови во Македонија можете да ги погледнете најновите остварувања од германската кинематографија, а ние од 09 до 14 во нашата и Ваша книжарница одиме во потрага по возбудливи книжевни приказни од германското јазично подрачје. На менито се книги на неколку автори од Германија, Австрија и Швајцарија, чиј матичен јазик, секако, е германскиот. Да почнеме прво со асли Германците.    Со години наш и повеќе >>

Тито во Африка
Тито во Африка – слики на солидарноста Изложбата Тито во Африка е настаната како резултат на проектот “Socialism Goes Global” на “University of Exeter” од Велика Британија и “Музеј Југославије” од Белград. Се прикажува во Скопје со цел да се одбележи вториот роденден на центарот за дизајн и иновации, Јавна соба. Скопје како град на солидарноста, целосно заслужува да биде прв повеќе >>

Балет на Мраз - Оревокршачка
На 24ти ноември, на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата „Оревокршачка“ од Петар И. Чајковски. Станува збор за балетски спектакл на мраз што Државниот балет од Санкт Петербург го изедува на речиси сите светски балетски и оперски сцени. Минатата година, Државниот балет на мраз гостуваше со изведба на повеќе >>