музика.концерт

Леб и Сол simphony, MOБ

Леб и Сол какви што не сме ги виделе до сега, за крај, како што најавија, имено, ова е нивниот проштален концерт. На концертот - Леб и Сол simphony, Бодан Арсовски, Кокан Димушевски, Димитар Божинов и Михаил Парушев, со дебела логистика од оркестарот и хорот на Македонската опера и балет, под диригентската палка на маестро Саша Николовски - Ѓумар, на публиката и приредија 90 минутно уживање. Беа изведени песни од целиот опус на бендот кој за многумина е синоним за повеќе >>
Електрични Оргазам, 30 години Дисторзија, МКЦ, поштено. Здраво.

Влетувам во МКЦ од друг настан од кој киднав и глеам, што вика Науме велики: Јеремија ли је, Гиле ли је. Јбг. Гиле је Јеремија. Ама нема везе. Отпраштија како ретко кога поштено. Таман дојдов на паузата, после која почнаа да свират материјал од Дисторзија албумот кој слави 30 години и кој, веројатно е нивниот најкомплетен албум и материјал по кој се најпрепознатливи, дефинитивно е еден од највлијателните албуми на сите времиња на југословенската рок сцена, без разлика што е повеќе >>

Визба : Charmed by Koop
  Ранти   Ранти     повеќе >>


Оффест 2016, отворање
Ива Битова го отвори петнаесетото издание на ОФФест, 2016.   Замисли дека се будиш еден ден, нешто ти е чудно ама не си свесен/свесна што. Сфаќаш дека косата ти е поинаква од што си навикната/навикнат и дека некако телото поинаку ти реагира. Да ја скратам приказната, сфаќаш дека по некое чудо се викаш Ива Битова и вечер треба да го имаш својот концерт на отворањето на ОФФест 2016. Што прво ти паѓа на памет? Дали сеуште сонуваш? повеќе >>

Дуке и пријателите, масовно...
Два концерти на Дуке Бојаџиев и пријателите викендов во Метрополис арената. Покрај камерниот оркестар на сцената се појавија Тања Царовска, Каролина Гочева, Влатко Стефановски, Исмаил Лумановски, Костас Анастасијадис и Матијас Кунзли. На првиот концерт го имало и Никола Ристановски со рецитал, на вториот тој дел изостана. Два концерти. Првиот распродаден. Аферим. Да не мислиме дека само Цеците можат да ја наполнат салата. Тоа е охрабрувачки на секој план.  повеќе >>

Судар со Дакрвуд Даб!
МКЦ, 13ти Февруари, предсветитруфунско валентиново. На сцената гости кои доаѓаат од некое место кое е некаде измеѓу шумата на Загор и Загорје зелене.  Одличен концерт на Дарквуд Даб. Втор нивен концерт во Скопје, и тоа после доолго време. Преполна сала, концертот распродаден однапред. Одлично преселектирана публика, генерациски прикладна, стокмена, политички коректно балансирана, да се не осећаш ко Усамљени Хашишар меѓу тинејџери. Како и што се очекуваше повеќе >>

Таксират, Рундек и Карго, МКЦ
Иако концертите на Рундек секогаш се полни со енергија, динамика, емоции, овој последниот, на Таксират 2015, слободно можам да кажам, беше еден од ретките со таков силен интензитет и толку моќна добра вибра. Покрај омладинци кои ги слушавме дека бараат карти за Зденко (Рундек!) повеќето од луѓето кои беа на концертот беа барем седамдесет и неке и беше напорно и шармантно да се движиш во просторот. Ми се чини дека само на годишница на матура имало повеќе раја за повеќе >>

ДримING ON.
Еден бенд, 23 години подоцна, ист град и енергија. Тело-Наука Совршена повторно на сцена. На 25 јули, во склоп на третото издание на фестивалот ДримON во Струга, во делумно изменет состав, а на наше огормно задоволство- на музичката сцена се вратија култните Тело-Наука Совршена. повеќе >>

Hindi Zahra i Lula Pena na Offest
Третата вечер на Offest беше незаборавна вечер од повеќе причини. Се разбира, прва и најважна беше музиката, бидејќи бевме сведоци на настапите на две извонредни уметници, Lula Pena и Hindi Zahra, со две различни енергии, но со непореклива харизма. За жал, тие две енергии не соодветствуваа еднакво на прежешката атмосфера во Денсинг салата во МКЦ. Во оваа вечер најеклатантно ги видовме проблемот со недостаток на соодветна концертна сала во Скопје која покрај акустика, ќе понуди и повеќе >>